• Wyjazd w ramach praktyk zagranicznych

     • Grupa uczestników projektu Rynek europejski - wiedza zawodowa , w dniu 21 kwietnia wyjechała w kierunku słonecznej Grecji. Krótko przed wyjazdem zrobiliśmy  pamiątkowe zdjęcie. 

     • Wojewódzki Konkurs o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej 2024

     • W dniu 12.04.2024  w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie  odbyła się XXIII edycja Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. W obecnej edycji konkursu zmierzyło się sześć zespołów z szkół technicznych z terenu województwa lubuskiego.  Jak co roku uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 40 pytań i wykonać detal zgodnie z rysunkiem wykonawczym. Rywalizacja była zacięta, a o kolejności miejsc zadecydowała różnica jednego punktu. W konkurencji zespołowej reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych : Kewin Nowak i Gabrysia Potajczuk zdobyli II miejsce. Miejsce pierwsze przypadło Zespołowi Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, trzecie Powiatowemu Zespołowi Szkół z Świebodzina. W rywalizacji indywidualnej na pierwszym miejscu uplasował się Kasper Engelmajer z ZSTiL w Żaganiu, miejsce drugie przypadło Kewinowi Nowakowi z ZSTiB w Szprotawie, trzecie Pawłowi Boguszowi z PZS w Świebodzinie. Zwyczajem konkursu jest to, że każdy uczestnik otrzymuje nagrodę rzeczową za udział w konkursie. W roku 2024 mogliśmy liczyć na duże wsparcie ze strony Starostwa Powiatowego w Żaganiu i firm z grupy Partnerstwa Lokalnych Pracodawców : NORD SYSTEMY NAPEDOWE, SILGAN, LAKOS oraz VALUEPACK. Dziękujemy  serdecznie sponsorom za ufundowanie bogatych nagród rzeczowych i zapraszamy do udziału w rywalizacji o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej za rok.

     • Wizyta przygotowawcza - GRECJA

     •     W dniach 25-28 marca 2024 dyrekcja szkoły uczestniczyła w wizycie przygotowawczej w Grecji. Wizyta trwała tylko 3 dni, a jej program był wypełniony wizytowaniem miejsc zakwaterowania oraz praktyk naszych uczniów. Po wylądowaniu w Atenach, przez Termopile nasza delegacja udała się w kierunku masywu Olimpu, gdzie nad morzem znajduje się miejscowość Litochorou, w której uczniowie ZSTiB będą realizować praktyki zawodowe. Zgodnie z harmonogramem wizyty podpisana została umowa partnerska z instytucjami przyjmującymi. Realizacja praktyk w Grecji odbędzie się  w oparciu o projekt „Rynek europejski- wiedza zawodowa” w ramach działania „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków programu FERS 2021-2027. W załączeniu krótka foto relacja.

     • Lubuscy Zawodowcy

     •  3 kwietnia 2024r w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom programu stypendialnego "Lubuscy Zawodowcy" w roku szkolnym 2023/2024.  Stypendia przyznawane są  dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w województwie lubuskim, w calym województwie lubuskim stypendia "Lubuskich Zawodowców" otrzymało 190 uczniów techników.

      W tym roku z ZSTiB stypendium otrzymao pięcioro naszych zawodowców :

      Wiktoria Antoniak , Wiktoria Brdnar, Filip Kloc, Mateusz Szałas, Gracjan Ślifierz.

      Serdecznie gratulujemy

     • Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny - Zielona Góra

     • 27 marca 2024r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze odbył się Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny , którego tematem była ryba z lubuskich jezior.

      Nasze uczennice Ola Rajewska i Angelika Kuśmierek zajęły III miejsce.

      Potrawa, którą wykonały dziewczęta, filet z pstrąga w szynce szwarcwaldzkiej w towarzystwie salsy z karmelizowanego buraka na szafranowym sosie, została dostrzeżona i doceniona przez konkursowe jury 

      Wielkie Gratulacje 

     • Innowacja Pożarnicza

     • W ramach innowacji pożarniczej uczniowie klasy drugiej technikum mechanicznego uczyli się obsługi sprzętu gaśniczego w jednostce straży pożarnej. Dzień przypominał lany poniedziałek, a wszystko działo się  pod czujmym okiem p. M. Dobrowolskiego. 

     • Zarządzania budżetem domowym z VR

     •   W dniu 19.03.2024 uczniowie z klas drugich technikum  uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z zarządzania budżetem domowym, zorganizowanych przez Bank PKO BP. Jednym z elementów warsztatów był udział w grze wirtualnej z użyciem gogli VR.  Jak się okazało w planowaniu wydatków domowych i działaniu zespołowym bardzo dobrze radziły sobie dziewczęta, natomiast chłopcy wykazali się wiedzą z zakresu finansów, co pozwoliło im ostatecznie zwyciężyć w grze. Dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie bardzo ciekawych zajęć pracownikom banku oraz Dyrektorowi Oddziału Szprotawskiego – panu Czesławowi Szczepanikowi.

     • Warsztaty językowe

     • Od miesiąca realizowane są w naszej szkole warsztaty językowe z języka angielskiego w ramach projektu „Rynek europejski- wiedza zawodowa”. Przedsięwzięcie jest realizowane na zasadach Programu Erasmus+ w ramach  projektu finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego: „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.  Warsztaty są prowadzone pod czujnym okiem pani Joanny Mackowicz oraz pana Bartosza Patli, którzy będą pełnić rolę opiekunów podczas mobilnościJ.

       

     • Współpraca z MINTH

     • W dniu 15-go marca 2024 Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie Andrzej Skawiński podpisał list intencyjny o woli współpracy z firmą MINTH Poland Sp. z o. o.  MINTH jest gigantem przemysłowym z zakresu branży  automotive, zajmującym się obecnie produkcją zespołów i elementów konstrukcyjnych samochodów elektrycznych dla Mercedes Benz oraz Volvo. Mamy nadzieję na udaną współpracę z firmą MINTH Poland w zakresie praktyk zawodowych dla uczniów technikum mechanicznego, ekonomicznego oraz gastronomicznego. Jednym z elementów planowanej współpracy będzie możliwość poznania  przez uczniów nowoczesnej technologii i zautomatyzowanych linii produkcyjnych.  Dobrze wróży czas nawiązania współpracy, gdyż rozpoczął się chiński rok smoka….

     • Innowacja pożarnicza

     • W dniu 15 marca klasa pierwsza w ramach realizacji innowacji pożarniczej w technikum mechanicznym uczyła się posługiwać podstawowymi urządzeniami do gaszenia pożarów. Uczniowie w praktyce testowali,  jak dużo siły potrzeba do ukierunkowania strumienia wody…. Wszystko odbyło się  jednostce straży pożarnej  pod czujnym okiem p. M. Dobrowolskiego… W załączeniu krótka foto relacja . Radość uczniów nielimitowana J

       

     • Spotkanie ZSTiB z Pracodawcami

     • W dniu 14-go marca 2024 w siedzibie naszej szkoły nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Zespołem Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie a Partnerstwem Lokalnych Pracodawców. Grupę Partnerstwa Lokalnych Pracodawców tworzą firmy z terenu Wiechlic, Szprotawy i Małomic: BEWA,  B&B Opakowania, Lakos Sp. z o.o., NORD Systemy Napędowe Sp. z o.o., Silgan Metal Packaging Szprotawa Sp. z o.o., Tiga-Cynk Sp. z o.o., Valuepack Europe Sp. z o.o. oraz Wuppermann Polska Sp. z o.o.. Szkoła od wielu lat współpracuje z lokalnymi firmami poprzez organizację  praktyk zawodowych uczniów technikum mechanicznego, wycieczek dydaktycznych do zakładów pracy, organizacji praktycznej nauki zawodu młodocianych pracowników oraz poprzez realizację projektów, takich jak Abilities Game czy Wojewódzki Konkurs o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. W trakcie uroczystości przedsiębiorcy przedstawili profile działalności swoich firm. Obecnie firmy z PLP zatrudniają blisko 1000 pracowników i w dalszym ciągu będą się rozwijać oraz poszukiwać nowych pracowników, szczególnie wśród absolwentów kierunków technicznych szkół zawodowych. Porozumienie między ZSTiB a PLP daje możliwość  rozwijania współpracy i  wzbogacenia oferty kształcenia szkoły o zawody poszukiwane przez pracodawców. Dziś współpracujemy czynnie z niemal wszystkimi firmami tworzącymi Partnerstwo Lokalnych Pracodawców.

      W tym ważnym lokalnym wydarzeniu wzięli udział również reprezentanci samorządu różnych szczebli:  Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, Starosta Żagański Henryk Janowicz oraz Wiceburmistrz Szprotawy  Dorota Grzeszczak. Bardzo istotna była wizyta Marszałka Województwa Lubuskiego, który wykazał bardzo duże zainteresowanie lokalnym rynkiem pracy oraz inicjatywą pracodawców. Pan Marszałek spotkał się również z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego z ZSTiB w Szprotawie, który reprezentowany jest w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Lubuskiego przez Natalię Żmijowską.

       

      Czytaj więcej na stronie Portalu Województwa Lubuskiego

     • Studniówka


     • 20 stycznia 2024r ostatnie klasy technikum uczestniczyły w corocznym balu studniówkowym.

      Studniówka to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. To chwila, w której uczniowie kończą etap swojego szkolnego życia i witają nowy rozdział – dorosłość. Studniówka nie tylko symbolizuje zakończenie edukacji, ale również stanowi okazję do celebracji, dobrej zabawy i wspomnień na całe życie, a tegoroczni absolwenci napewno będą mieli co wspominać bo zabawa była cudowna :) 

     • Warsztaty językowe

     •     Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy warsztaty z języka angielskiego dla uczniów ZSTiB w ramach  projektu „Rynek europejski- wiedza zawodowa”, który jest realizowany na zasadach Erasmus+ w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Pierwsze zajęcia już za nami. Zajęcia prowadzą pani Joanna Mackowicz i pan Bartosz Patla. J

     • Kolejna wizyta w straży klas z innowacja

     •   Tym razem jednostkę straży pożarnej we Wiechlicach odwiedziła klasa pierwsza technikum mechanicznego w dniu 02.02.2024. Młodzież miała okazję zapoznać się z organizacją budynku staży pożarnej i wyposażeniem wozów strażackich oraz przypomnieć zasady udzielania pierwszej pomocy.

     • LUBUSCY ZAWODOWCY

     • Miło nam poinformować , że 5 uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie, otrzymało stypendia w ramach projektu Lubuscy Zawodowcy – Program Stypendialny realizowanego w ramachFEWL 21-27 na rok szkolny 2023/2024. 

      są to

      1. Mateusz Szałas -3Pci   - opiekun Renata Jania

      2 Gracjan Ślifierz - 3Pci   -opiekun Renata Jania

      3. Wiktoria Bednar - 5Pai   - opiekun Renata Jania

      4. Filip Kloc- 2Pi                 - opiekun Renata Jania

      5 Wiktoria Antoniak - 5Pdc  - opiekun Arleta Pukal

      Wszystkim Stypendystą serdecznie gratulujemy

     • Wycieczka do jednostki straży pożarnej

     •    W dniu 26.01.2024  uczniowie technikum mechanicznego z innowacją pożarniczą, udali się na wycieczkę do nowej jednostki straży pożarnej we Wiechlicach.  Pod czujnym okiem pana Mariusza Dobrowolskiego uczniowie zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego i organizacją jednostki. Duże wrażenie zrobiła siłownia i  nowoczesny sprzęt ratowniczy .

     • Rekrutacja -Erasmus+

     •  

      Już za nami ostatni etap rekrutacji do przedsięwzięcia

       „Rynek europejski – wiedza zawodowa”

      2022-1-PL01-KA122-VET-000078896 realizowanego

      na zasadach Programu Erasmus+ w ramach projektu

      „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

      W dniu 18.01.2024 uczniowie rozwiazywali testem z języka angielskiego. Dnia 22.01.2024, zostaną ogłoszone listy zakwalifikowanych. Informacja będzie dostępna na tablicy ogłoszeń o godzinie 12:00 obok pokoju nauczycielskiego

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
   • (68) 376 24 11
   • ul. Koszarowa 10
    67-300 Szprotawa
    Poland
  • Logowanie