• Dni otwarte

     • W dniu 29.04.2024 z wielką radością gościliśmy ósmoklasistów w naszej szkole. W czasie dni otwartych uczniowie szkół podstawowych zapoznali się z klimatem i ofertą Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie. I tak nasi goście zostali przeszkoleni z obslugi maszyn u mechaników, nakarmieni na  gastronomii, z fakturą od ekonomii, rozwiązując zagadkę od informatyków, trafiali na hol, a tam.... muzyka i rozrywka na wynos. Dziekujemy serdecznie uczniom i nauczycielom uczestniczącym w obsłudze dni otwartych. 10/10 😀

     • Praktyki Grecja

     • W czasie weekendu grupa informatyczna uczestników projektu „Rynek europejski- wiedza zawodowa” realizowała  „job interview”. Rozmowa kwalifikacyjna do pracy odbywała się w języku angielskim, z czym uczniowie ZSTiB poradzili sobie bardzo dobrze, wykazując się bardzo dobrą znajomością słownictwa z branży informatycznej. W związku ze zbliżającą się 20 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej postanowiliśmy  przeprowadzić międzynarodową wymianę  doświadczeń w zakresie sztuki kulinarnej.  W poniedziałek nasi uczniowie przygotowywali grecką  musakę, czyli zapiekankę na bazie bakłażana, pomidorów i mielonego mięsa, a następnie wraz z  swoją opiekunką panią Marią Gregor przygotowali  pierogi dla greckich gospodarzy i gości hotelu. I POSMAKOWAŁO :) 

     • Krajobrazy Grecji

     • Projekt „Rynek europejski- wiedza zawodowa” to nie tylko same praktyki zawodowe. Uczestnicy programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” poznają także kulturę i historię kraju goszczącego.  W piątek po pracy uczniowie ZSTiB w Szprotawie zwiedzali przepiękne górzyste okolice gminy DIOS- OLYMPOS. Urocza miejscowość Palaios Panteleimonas stała się scenerią do nagania przez naszych uczniów krótkiego filmiku  oraz poznania lokalnych ziół, architektury i krajobrazu Grecji.

     • Pożegnanie klas maturalnych

     • W dniu 26 kwietnia 2024r. w Szprotawskim Domu Kultury pożegnaliśmy uczniów kończących Technikum. Świadectwa ukończenia szkoły otrzymał pierwszy rocznik pięcioletniego Technikum Informatycznego, Technikum Mechanicznego, Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Oprócz świadectw i nagród, uczniowie otrzymali pamiątkowe prezenty a także tradycyjne „Andrzejki” w wybranych kategoriach. Moment ukończenia szkoły średniej to niezwykle ważny etap w życiu młodego człowieka, dlatego wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze i sukcesów w dalszym życiu.

     • Informatycy w Grecji

     • Znajomość języka angielskiego okazała się dziś dla informatyków kluczowa. Wszystkie informacje oraz współpraca z opiekunem wymagały umiejętności językowych i posługiwania się specjalistycznym słownictwem. Jak się okazało uczniowie radzili sobie bardzo dobrze. A wieczorem międzynarodowy mecz siatkówki POLSKA- GRECJA. Wynik: 2:1 dla reprezentacji „54” :)

     • Technicy żywienia w Grecji

     • Dziś w słonecznej Grecji technicy żywienia i usług gastronomicznych ćwiczyli sztukę parzenia kawy. Opiekunowie, niczym prawdziwi Grecy, wypijali ze smakiem kolejno podawane filiżanki boskiego naparu :) 

     • Ekonomiści w Grecji

     • W projekcie „ Rynek europejski – wiedza zawodowa” uczestniczą również technicy ekonomiści. W  ostatnim czasie uczestnicy projektu z ZSTiB w Szprotawie mogli zdobyć wiedzę o strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw oraz poznać funkcjonowanie systemu podatkowego w Grecji. W załączeniu krótka fotorelacja.

     • Za nami pierwsze dni projektu

     • Za nami pierwsze dni realizacji projektu "Rynek europejski - wiedza zawodowa", realizowanego w ramach programu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego"  finasowanego ze środków programu FERS. W słonecznej Grecji uczniowie ZSTiB w Szprotawie z  gastronomii uczą się sporzadzania greckich potraw, a  informatycy w Olimpia Elektronics. 
      W ciągu dnia znalazło się też miejsce na sport i relaks na słonecznej plaży. 

     • Wyjazd w ramach praktyk zagranicznych

     • Grupa uczestników projektu Rynek europejski - wiedza zawodowa , w dniu 21 kwietnia wyjechała w kierunku słonecznej Grecji. Krótko przed wyjazdem zrobiliśmy  pamiątkowe zdjęcie. 

     • Wojewódzki Konkurs o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej 2024

     • W dniu 12.04.2024  w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie  odbyła się XXIII edycja Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. W obecnej edycji konkursu zmierzyło się sześć zespołów z szkół technicznych z terenu województwa lubuskiego.  Jak co roku uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 40 pytań i wykonać detal zgodnie z rysunkiem wykonawczym. Rywalizacja była zacięta, a o kolejności miejsc zadecydowała różnica jednego punktu. W konkurencji zespołowej reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych : Kewin Nowak i Gabrysia Potajczuk zdobyli II miejsce. Miejsce pierwsze przypadło Zespołowi Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, trzecie Powiatowemu Zespołowi Szkół z Świebodzina. W rywalizacji indywidualnej na pierwszym miejscu uplasował się Kasper Engelmajer z ZSTiL w Żaganiu, miejsce drugie przypadło Kewinowi Nowakowi z ZSTiB w Szprotawie, trzecie Pawłowi Boguszowi z PZS w Świebodzinie. Zwyczajem konkursu jest to, że każdy uczestnik otrzymuje nagrodę rzeczową za udział w konkursie. W roku 2024 mogliśmy liczyć na duże wsparcie ze strony Starostwa Powiatowego w Żaganiu i firm z grupy Partnerstwa Lokalnych Pracodawców : NORD SYSTEMY NAPEDOWE, SILGAN, LAKOS oraz VALUEPACK. Dziękujemy  serdecznie sponsorom za ufundowanie bogatych nagród rzeczowych i zapraszamy do udziału w rywalizacji o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej za rok.

     • Wizyta przygotowawcza - GRECJA

     •     W dniach 25-28 marca 2024 dyrekcja szkoły uczestniczyła w wizycie przygotowawczej w Grecji. Wizyta trwała tylko 3 dni, a jej program był wypełniony wizytowaniem miejsc zakwaterowania oraz praktyk naszych uczniów. Po wylądowaniu w Atenach, przez Termopile nasza delegacja udała się w kierunku masywu Olimpu, gdzie nad morzem znajduje się miejscowość Litochorou, w której uczniowie ZSTiB będą realizować praktyki zawodowe. Zgodnie z harmonogramem wizyty podpisana została umowa partnerska z instytucjami przyjmującymi. Realizacja praktyk w Grecji odbędzie się  w oparciu o projekt „Rynek europejski- wiedza zawodowa” w ramach działania „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków programu FERS 2021-2027. W załączeniu krótka foto relacja.

     • Lubuscy Zawodowcy

     •  3 kwietnia 2024r w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom programu stypendialnego "Lubuscy Zawodowcy" w roku szkolnym 2023/2024.  Stypendia przyznawane są  dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w województwie lubuskim, w calym województwie lubuskim stypendia "Lubuskich Zawodowców" otrzymało 190 uczniów techników.

      W tym roku z ZSTiB stypendium otrzymao pięcioro naszych zawodowców :

      Wiktoria Antoniak , Wiktoria Brdnar, Filip Kloc, Mateusz Szałas, Gracjan Ślifierz.

      Serdecznie gratulujemy

     • Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny - Zielona Góra

     • 27 marca 2024r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze odbył się Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny , którego tematem była ryba z lubuskich jezior.

      Nasze uczennice Ola Rajewska i Angelika Kuśmierek zajęły III miejsce.

      Potrawa, którą wykonały dziewczęta, filet z pstrąga w szynce szwarcwaldzkiej w towarzystwie salsy z karmelizowanego buraka na szafranowym sosie, została dostrzeżona i doceniona przez konkursowe jury 

      Wielkie Gratulacje 

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
    • (68) 376 24 11
    • ul. Koszarowa 10
     67-300 Szprotawa
     Poland
   • Logowanie