• Lubuska Olimpiada Młodzieży

     • Kolejne sukcesy naszych uczennic w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży.
      31.03.br we Wschowie reprezentacja dziewcząt naszej szkoły ZSTiB  Szprotawa w składzie : Julia Domańska, Martyna Sączawa,Izabela Szeremeta, Liliana Ozimek, Karolina Kędzior, Izabela Skwarek, Ewa Gużdzioł , Anastazja Rajewska ,jako najlepsza drużyna powiatu żagańskiego wzięła udział w zawodach rejonowych w piłce koszykowej dziewcząt. Po  emocjonującej i zaciętej rywalizacji drużyna naszychwojowniczek zajęła II miejsce, awansując do zawodów półfinałowych.

      Wielkie GRATULACJE 

     • Dni otwarte 2023


     • W dniach 28-29 marca odbyły sie dni otwarte w Naszej Szkole. Ósmoklasiści mieli okazje poznać Nas a my ich :) Były to wyjatkowe dni, teraz czekamy na Was 1 września )

     • Turniej wiedzy pożarniczej


     •     Miło mam poinformować, że uczeń technikum mechanicznego w ZSTiB w Szprotawie Paweł Kaliciński zajął I miejsce  w rozgrywkach gminnych „Turnieju Wiedzy Pożarniczej” w kategorii szkól ponadpodstawowych.  Etap gminny odbył się w dn. 22-go marca 2023 w Szkole Podstawowe w Wiechlicach. W konkursie wzięło udział 28 uczniów. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w rozgrywkach powiatowych, które odbędą się w 28.03.2023. 

     • Nowa pracownia jezykowa


     • Od 20 marca uczniowie naszej szkoły korzystają z nowej pracowni do nauki języków. Pracownię na 24 stanowiska uczniowskie zainstalowała firma Aktin z Sosnowca. Mamy nadzieję, że poprawi ona jakość i komfort nauki uczniów oraz pracy nauczycieli.

     • Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny

     •             W dniu 22 marca 2023 r. odbył się w naszej szkole finał XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego, pod hasłem Drób na lubuskim stole.   Konkurs jest ważnym  elementem promocji naszej szkoły ale i naszego województwa. W konkursie wzięło udział 7 szkół o profilu gastronomicznym: z Gubina, Henrykowa, Iłowej, Sulechowa, Zielonej Góry, Żar

       i Szprotawy. Zmagania uczniów obserwowało i oceniało Jury składające się z przedstawiciela Lubuskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciela Komitetu Głównego Konkursu, nauczycieli zawodu oraz przedstawiciela branży gastronomicznej. W tym roku była to Pani Ewa Kochmańska – właściciel  Pałacu w Henrykowie.

      Dodatkową atrakcją dla gości  była prezentacja połączona z degustacją miodów, przygotowana przez Mistrza Pszczelarstwa Pana Jana Wróblewskiego, właściciela Pasieki Wędrownej „Debora”, którego produkty były wykorzystane w konkursie przez uczestników naszej szkoły.

      Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wyrównany a  miejsca na kulinarnym podium zajęli uczniowie:

      I miejsce – Zuzanna Mielczarek i Oliwia Żurawska z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego Zielonej Górze za potrawę Pierś z kaczki marynowana w czosnku niedźwiedzim, podana na puree z batatów w asyście sosu śliwkowego i zielonego na mleku kokosowym z chipsem z oscypka,

      II miejsce – Aleksandra Drzewiecka i Natalia Pełczyńska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Iłowej za potrawę Kaczka smażona serwowana w sosie winnym z dodatkiem pieczonych ziemniaków, grzybów  i miodowej marchewki,

      III miejsce – Zuzanna Zgierska i Jakub Boczniowicz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie, za potrawę Pierogi z mięsem z kurczaka i sosem śliwkowym

      Nasi uczniowie Eryk Stelmach i Kacper Wajda bardzo ładnie zaprezentowali swoje umiejętności wykonując oryginalną potrawę Kaczka na puree z czerwonej kapusty w sosie pomarańczowym, która zachwyciła niejednego jurora i zajęli zaszczytne 4 miejsce. Gratulujemy im udziału i godnego reprezentowania szkoły na szczeblu wojewódzkim.

                  Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się kunsztem kulinarnym, pomysłowością i innowacyjnym podejściem do tematu. Za udział w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody, które ufundowali sponsorzy :

       1.Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pana Stanisław Tomczyszyn

      2. Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pan Łukasz Porycki

      3. Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Pani Małgorzata Paluch Słowińska

      4. Starosta Powiatu Żagańskiego Pan Henryk Janowicz

      5. Pan Jan Wróblewski – Pasieka Wędrowna „Debora”

      6.Pan Dyrektor Marcin Kwaśniewski – Zakłady Usługowe Zachód w Szprotawie

      7.Pan Theo Snoek – Valuepck Sp.Z.o.o.

      8.Pan Zbigniew Czmuda – Pałac Wiechlice

      9. Pani Aneta Kaczmarek – Dobra Kuchnia

      10.Pani Anna Kajfasz -  „Restauracja Figaro”

      11. Pani Prezes Ewa Pielacka - PSS Społem Szprotawa

      12.Pani Maria Gregor  - Bajkowy świat deserów

      13. Pani Beata Krupa  -  WGN Szprotawa

      Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe konkursu,  nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w pomoc,  a uczestnikom i laureatom konkursu gratulują  i życzą  sukcesów w szlifowaniu umiejętności zawodowych.

                  W przyszłym roku XIV edycja konkursu odbędzie się w zwycięskiej szkole -  Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

       

     • NASZA DUMA - KOLEJNY UZDOLNIONY STYPENDYSTA

     • 21 marca 2023r. do grona stypendystów "LUBUSCY ZAWODOWCY" dołączył niezwykle
      uzdolniony JAKUB JAGIELSKI - uczeń klasy IV technikum informatycznego.
       Uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom odbyło sie w Urzędzie Marszałkowskim
      Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze .
      Program Stypendialny Lubuscy Zawodowcy współfinansowany jest ze środków
      Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego -
      Lubuskie 2020.  

      czytaj wiecej


      Serdecznie gratulujemy 

     • Słodkie spotkanie


     • Wyraźne ożywienie zainteresowań młodzieży zdrowym stylem życia i ekologią zaowocowało spotkaniem uczniów naszej szkoły z klasy pierwszej technikum gastronomicznego
      z pszczelarzem pasjonatem Panem Janem Wróblewskim ze Szprotawy, właścicielem pasieki Debora i producentem kilku rodzajów miodu, m.in. lipowego, akacjowego, rzepakowego . Podczas spotkania młodzi ludzie zostali zapoznani z tajnikami sztuki pszczelarskiej, zobaczyli jak wygląda wnętrze ula oraz uczestniczyli w degustacji i ocenie kilku rodzajów miodu. Mieli okazję doświadczyć słodyczy płynnego złota, który stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego cukru. Panu Janowi dziękujemy bardzo za interesującą prelekcję i życzymy pomyślności i satysfakcji w realizacji zamierzeń związanych z jego słodką pasją.

     • Konsultacje nauczycieli zawodu i pracodawców

     •     W dniu 16-go marca 2023  w Pałacu Wiechlice ramach projektu  „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim”  odbyły się konsultacje nauczycieli zawodu i pracodawców przygotowujących się do uczenia zawodu młodzież z Ukrainy.  Organizatorami spotkania była firma SCIENTIA-VIS,  Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie i  Zachodnia Izba Przemysłowo- Handlowa w Gorzowie Wielkopolskim.

        W spotkaniu uczestniczyli  nauczyciele zawodu z ZSTiB w Szprotawie i przedstawiciele firm: NORD Systemy Napędowe, Valuepack, PHU Sikorscy i lokalni przedsiębiorcy „EnergiaMar”, „Bosch Serwis”, „Sezam”. Nie zabrakło również przedstawicieli  instytucji zrzeszających pracodawców: Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żaganiu, Dyrektor Wydziału Edukacji Zawodowej Zachodniej Izby Przemysłowo- Handlowej w Gorzowie i Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żaganiu. Wyniku konsultacji mogliśmy poznać  doświadczenia nauczycieli uczących młodzież przybyłą z Ukrainy, pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy oraz instytucji zrzeszających pracodawców. Najważniejszy w całej dyskusji był punkt widzenia osoby emigrującej wyniku konfliktu zbrojnego z Ukrainy do Polski reprezentowany przez panią Anę. W trakcie konsultacji zostały poruszone liczne tematy, począwszy od systemu edukacji obu państw,  przez  aspekt różnic i podobieństw w obu językach, do  kwestii funkcjonowania obywateli Ukrainy w rynku pracy. Dziękujemy Przedstawicielom lokalnego rynku pracy i instytucji zrzeszających przedsiębiorców za udział w konsultacjach. Mamy nadzieję, że taka forma wymiany doświadczeń zagości na stałe w naszych kalendarzach.

     • Za nami kolejne kursy...

     •    Za nami kolejny kurs spawania metodą TIG z projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim.  Tym razem od połowy lutego do początku marca 2023 kurs realizowało 9 uczniów klasy trzeciej i czwartej technikum mechanicznego oraz jeden nauczyciel zawodu. Kurs jak zwykle składał się z części teoretycznej i praktycznej. W załączeniu krótka foto relacja z wykonywanych ćwiczeń praktycznych przez uczniów. Mamy nadzieję, że realizacja szkolenia się podobała i będzie krokiem w kierunku zdobycia kolejnych umiejętności i uprawnień

     • Konkurs jezyka niemieckiego


     • Dnia 21.02.2023 w gab. 202 naszej szkoły odbył się konkurs z języka niemieckiego pt. "Mit Deutsch unterwegs". Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów klas technikum. Zwycięzcy konkursu:

      I miejsce Kaja Kowalczyk kl. IIIPDC

      II miejsce Dominika Jarzembowska kl. IVPDC

      III miejsce Ewa Guździoł kl II PDCI

      Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy pochwalne oraz upominki.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
    • (68) 376 24 11
    • ul. Koszarowa 10
     67-300 Szprotawa
     Poland
   • Logowanie