• Pamietamy

     • W piątek 29 października klasa 1 Pci wraz z Panią Malwiną Kaczorowską i Małgorzatą Kowalczyk w ramach akcji „Szkoła pamięta” wybrała się na cmentarz miejski. Celem wizyty było uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów.

      W ramach akcji „Szkoła Pamięta” przeprowadzono także  konkurs prac plastycznych na temat: „Polskie Tradycje Świąt Zadusznych”. Efekt w postaci wystawy w galerii

     • Dzień Patrona Szkoły

     • 5 listopada 2021 roku  obchodziliśmy w Naszej szkole Dzień Patrona- Stanisława Staszica. W bibliotece oraz na holu można było obejrzeć wystawę poświęconą Staszicowi.

      W bibliotece szkolnej odbył się quiz wiedzy o Stanisławie Staszicu, w którym brały udział dwuosobowe reprezentacje wszystkich klas. Po zaciętej walce i dogrywce zwycięzcami quizu została klasa III Tad (w składzie: Paweł Kaliciński i Piotrek Zwolski) , która w pokonanym polu zostawiła klasę II Pdc ( w składzie: Wiktoria Kura i Julka Gaj) , która zgarnęła drugie miejsce.

     • Nauczyciel na medal

     • Miło nam jest poinformować, że nauczycielka naszej szkoły Joanna Żuk została nominowana do tytułu „Nauczyciel na medal” w powiecie żagańskim. Pani Joanna jest nauczycielem języka angielskiego, która ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Jest obecnie wychowawczynią klasy I Pci. Uczniowie Pani Asi osiągają stuprocentową zdawalność na maturze. Jest bardzo lubiana przez uczniów i nauczycieli

      https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/joanna-zuk%2C2199539/

     • Informacje dla uczniów kl. IV

     • Zapraszamy na stronę Students.pl gdzie znajdziecie następujące

      informacje:

      * Ścieżki kariery [1]: omówienie kierunków studiów, głównie pod

      kątem odpowiedzi na pytanie czym można się zajmować po ukończeniu

      danego kierunku. Do końca bieżącego roku opublikujemy artykuły na

      temat 30 najbardziej popularnych kierunków wśród maturzystów, więc

      warto odwiedzać nas na bieżąco.

      * Arkusze maturalne [2]: arkusze maturalne w jednym miejscu i

      zaprezentowane w uporządkowany sposób.

      * Matura 2022 [3]: na tej stronie publikujemy najświeższe informacje

      dotyczące matury w roku 2022.

      Linki prowadzą odpowiednio do podstron:

      https://students.pl/artykuly/kategoria/sciezki-kariery/

      https://students.pl/matura/arkusze/

      https://students.pl/matura/

      informacje przygotowała: E. Domagała

     • Praktyki w NORD

     • Praktykę realizuje 8 uczniów klasy IV, praktyki potrwają od października do marca. Po raz pierwszy uczniowie mogą się przekonać jak zdobyta przez nich wiedza jest faktycznie wykorzystywana w pracy. Celem praktyki zawodowej jest:- umożliwienie uczniom zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy,- zwiększenie praktycznej wiedzy ucznia,- zapoznanie ucznia z realiami pracy w zawodzie,- zapoznanie ucznia z zasadami pracy.Praktyki zawodowe służą sprawdzeniu posiadanej wiedzy i umiejętności w konkretnych sytuacjach zawodowych. Praktyka odbywa się w firmie realnie zainteresowanej przyjmowaniem praktykantów, prowadzącej systematyczną pracę z młodzieżą, posiadającej przygotowaną kadrę pracowniczą oraz zatrudniającej absolwentów szkół zawodowych. To właśnie praktyki zawodowe sprawdzają dotychczasowe efekty nauczania (zarówno teoretycznego jak i praktycznego), ale co ważniejsze pozwalają młodzieży na zmierzenie się z prawdziwymi wyzwaniami pracy zawodowej w jej prawdziwym środowisku. Dziękujemy pani Dagmarze, panu Krzysztofowi i Frankowi za ciepłe przyjęcie i wdrożenie do pracy.

     • AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji

     • 27 października w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się I Konferencja Liderów Oświaty i Przedsiębiorców „AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji. Kreatywność a Przemysł 4.0”. Wydarzenie otworzył dyrektor Zbigniew Stebelski witając licznie zgromadzonych gości ze świata edukacji, samorządów oraz przemysłu. Inicjatywa połączenia tych trzech sfer zrodziła się w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie za sobą czwarta rewolucja przemysłowa.

      Podczas wystąpień starano się odpowiedzieć na pytania dotyczące modelu kształcenia, jaki należy realizować w rzeczywistości transformacji cyfrowej, jakie kwalifikacje i umiejętności rozwijać. Prof. dr hab. Jan Fazlagić podkreślał w swoim wystąpieniu rolę kreatywności w procesie edukacji. Ludzie najbardziej kreatywni to często nie ci, którzy brylują w towarzystwie, ale ci, którzy są najbardziej wytrwali w dążeniu do celu i mimo wielu porażek po drodze dążą do perfekcji w tym co robią. W tym kontekście bardzo ważna jest rola nauczycieli, którzy kształtują w uczniach wytrwałość i zapał do pracy. Zaproszeni goście brali czynny udział w konferencji. Mierzyli się z nietypowymi zadaniami w czasie interaktywnych konkursów i quizów.

      Obcować z nowymi technologiami mogli także uczniowie klas ósmych żagańskich szkół podstawowych. W ramach gry edukacyjnej „Abilities Game” trzyosobowe drużyny musiały się zmierzyć z kreatywnymi zadaniami przygotowanymi przez naszą szkołę na licznych stanowiskach, m.in. humanistycznym, językowym, technikum reklamy, ekonomicznym, mechanicznym mechatronicznym czy Szkoły Branżowej. Przyszli absolwenci szkół podstawowych mogli również poznać zawód policjanta, czy strażaka. Nasi najmłodsi goście z trzecich klas szkół podstawowych mogli wziąć udział w grach i zabawach rozwijających kreatywność w Centrum Rozwoju Efektywnej Edukacji NIKOLA. 

      Organizatorami wydarzenia są:

      Starostwo Powiatowe w Żaganiu, Miasto Żagań, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Fundacja Rozwoju Efektywnej Edukacji FREE, FESTO Didactic PL

      Imprezy towarzyszące to m.in.:

      "Warsztaty kreatywności, rozwiązywanie problemów naukowych i technologicznych” – Centrum Rozwoju Efektywnej Edukacji NIKOLA

      "Abilities Game” –  gra edukacyjna

      "Strefa diagnoz” – wyznaczanie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej. Poznanie miejsca na rynku pracy, które zapewniają osobiste zadowolenie i satysfakcję.

      "Kariera w mundurze” – atrakcje Straży Pożarnej i Policji.

      "Stoisko Lubuskie Talenty Program Stypendialny”

      "Stoisko World Skills Poland”

      Konferencja została objęta patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy oraz Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

       

      ZIPH.PL - Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa

      https://www.ziph.pl/pl/artykul/824/w-zaganiu-o-sztucznej-inteligencji-w-edukacji.html

       

      materiał przygotowała: E. Domagała

       

     • Finał  Wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych.

     • 12.10.2021 w Babimoście odbyły się finały w sztafetowych biegach przełajowych. Do finału zakwalifikowały się wygrywając zawody powiatowe dziewczęta z naszej szkoły. W finale dziewczyny zajęły 7 miejsce. Za sukces należy uznać samo zakwalifikowanie się do finałów ponieważ w naszej szkole nie ma ani jednej trenującej biegi dziewczyny. Szkołę w finałach reprezentowały:

      1. Skwarek Izabela 1Pad.
      2. Domańska Julia 1Pad.
      3. Sączawa Martyna 1Pad.
      4. Stefaniak Oliwia 1Pad.
      5. Szeremeta Izabela 1Pad.
      6. Lubowiecka Sylwia 1Pad.
      7. Kowalczyk Kaja 2Pdc.
      8. Nowak Wiktoria1iK
      9. Guździoł  Ewa 1 Pad 

      SERDECZNE GRATULACJE!!

      JESTESMY z WAS  DUMNI :)       

     • Powiatowa Licealiada Młodzieży

     • W ramach Powiatowej Licealiady Młodzieży dziewczyny z naszej szkoły  zajęły III miejsce w piłce nożnej, a chłopcy I miejsce.

      W Parku Książęcym w Żaganiu, dnia 27.09.2021r. odbyły się sztafetowe biegi przełajowe  rozegrane w ramach Powiatowej Olimpiady Młodzieży  nasze dziewczyny zajęły I miejsce a chłopcy II. Dziewczęta będą reprezentowały naszą szkołę 12.10. w Babimoście na zawodach wojewódzkich.

      Serdecznie gratulujemy

     • Europejskie Dni Dziedzictwa


     • W dniu 27 września grupa kucharzy z klasy I ik odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie, gdzie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 zorganizowana została wyjątkowa wystawa ph „Smaki dziedzictwa”. Przewodnikiem po wystawie była Pani Julita Hofman, która ciekawą opowieścią  przeniosła uczniów do lat tuż  po drugiej wojnie światowej , kiedy to ziemie odzyskane zasiedlane były Polakami wracającymi z różnych stron świata. Osadnicy przywieźli ciekawe przepisy kulinarne, które dzisiaj w wielu domach są uznawane za tradycyjne. Ekspozycja przedstawiała bardziej i mniej znane przepisy kulinarne, które na dobre zagościły w naszym regionie. Wystawa wzbogacona była o elementy folkloru Ziemi Lubuskiej a także prezentowała ciekawe ilustracje do nowowydanej książki kucharskiej  Zofii Błażyńskiej wykonane przez cenioną  plastyczkę lubuską Helenę Urbaniak.  Na zakończenie zwiedzania wystawy uczniowie wzięli udział  w pouczającej zabawie, rozwiązywali  quizy  i krzyżówkę. Poszło im całkiem nieźle.

     • Otwarcie NORDa

     • W dniu 16 września w Wiechlicach odbyła się uroczystość otwarcia zakładu produkcyjnego silników elektrycznych NORD. W uroczystości naszą szkołę reprezentował dyrektor Andrzej Skawiński.

     • Coś czasem przychodzi samo....Projekt Monitorowanie Losów Absolwentów Szkół Zawodowych.

     •  Uczniowie klas czwartych Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie w roku szkolnym 2020/2021  uczestniczyli w projekcie Badania Losów Absolwentów Szkół Zawodowych MLASZ i dzięki temu szkoła otrzymała piłki do gry J . Z pewnością ucieszą nie jednego miłośnika piłki nożnej...., a Absolwentom dziękujemy za zaangażowanie .

     • Kiermasz podręczników

     • Zapraszamy na kiermasz używanych podręczników do biblioteki szkolnej!

      Codziennie pojawiają się nowe tytuły.

      Apelujemy też do starszych klas o przynoszenie zbędnych już podręczników, na pewno młodsi koledzy to docenią .

     • Informacje o doradztwie zawodowym w roku szkolnym 2021/22

     • W nowym roku szkolnym 2021/22 powracamy do realizacji projektu UE:"Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie UE". W związku z tym w już we wrześniu odbędą się zajęcia dla grup i dla uczniów indywidualnych z doradcą zawodowym - konsultantem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żaganiu - Panią Martą Olszewską. 

      Od września prowadzone będą zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla grup i uczniów indywidualnych prowadzone przez szkolnego doradcę edukacyjno-zawodowego - Emilię Domagałę. Dodatkowo uczniowie w szkole otrzymywać będą poprzez e-dziennik Librus ciekawe materiały edukacyjne i linki z zakresu doradztwa zawodowego. 

      W dniu 27.08.2021 odbyło się spotkanie Sieci Specjalistów Powiatu Żagańskiego nt. realizacji projektu w b. r. szk. Kolejne odbędzie się w połowie września w PPP w Żaganiu, godz. 10.00, w których mogą wziąć udział inni nauczyciele, specjaliści szkolni zainteresowani problematyką doradztwa i poradnictwa zawodowego. 

      W dniu 31 września 2021 r odbędzie się spotkanie szkoleniowe w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze dla Sieci doradców edukacyjno-zawodowych z regionu żarskiego.  

      W połowie 2021 r odbędzie się Konferencja on-line prowadzona przez trenera - Pana Marcina Kuca, która będzie składała się z dwóch części: 

      I część dla specjalistów,

      II część dla młodzieży.

      Wszystkie części odbędą się w wymiarze 45 min. Po Konferencji uczestnicy otrzymają poradniki elektroniczne z w/w zakresu.

      Projekt realizowany będzie do końca czerwca roku szkolnego 2021/2022 r.

      Pozdrawiam. Emilia Domagała, szkolny doradca edukacyjno-zawodowy.

     • Egzaminy poprawkowe

     • Egzaminy poprawkowe z przedmiotów odbedą sie w dniach 25-26 sierpnia 2021

      Harmonogram egzaminów poprawkowych w Technikum

      Matematyka 25.08.2021 Godz. 9:00 Sala 206

      Przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy 25.08.2021 Godz. 10:00 Sala 209

      Historia i społeczeństwo 26.08.2021 Godz. 10:00 Sala 204

      Wychowanie –fizyczne 30.08.2021 Godz. 8:00 Sala gimnastyczna

       

      Szkoła Branżowa I-go stopnia

      Egzaminy dla osób mających poprawki z kursów w CKZ ZG 24.08.2021 Sala 210

      Proszę zgłosić się do szkoły na egzamin on-line na platformie Moodle https://ckz-zg.moodle.org.pl dnia 24.08.2021

      Godz.10:00 do 10:30 -1 przedmiot

      Godz.10:30 do 11:00-2 przedmiot

      Zdający ma mieć swój login i hasło do platformy z kursów.

      Język polski 26.08.2021 godz.9:00 Sala 107

      Matematyka 25.08.2021 Godz. 9:00 Sala 206

      Historia 26.08.2021 Godz. 10:00 Sala 204

      Edukacja dla bezpieczeństwa 25.08.2021 Godz. 11:00 Sala 108

      Wychowanie fizyczne 30.08.2021 godz. 8:00 Sala gimnastyczna

     • Wyniki matur

     • Wyniki matur i świadectwa maturalne są do odbioru w sekretariacie uczniowskim na parterze od 5 lipca 2021

      Osoby, które nie zdały jednego obowiązkowego przedmiotu mają prawo do poprawki w sierpniu. Druk wniosku o maturę poprawkową jest dostępny w sekretariacie uczniowskim na parterze.

      Wniosek należy złożyć do 12-go lipca 2021.

      Absolwentom, którzy zdali egzamin maturalny serdecznie gratulujemy:). 

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
   • (68) 376 24 11
   • ul. Koszarowa 10
    67-300 Szprotawa
    Poland
  • Logowanie