• Innowacja Pożarnicza

     • W ramach innowacji pożarniczej uczniowie klasy drugiej technikum mechanicznego uczyli się obsługi sprzętu gaśniczego w jednostce straży pożarnej. Dzień przypominał lany poniedziałek, a wszystko działo się  pod czujmym okiem p. M. Dobrowolskiego. 

     • Zarządzania budżetem domowym z VR

     •   W dniu 19.03.2024 uczniowie z klas drugich technikum  uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z zarządzania budżetem domowym, zorganizowanych przez Bank PKO BP. Jednym z elementów warsztatów był udział w grze wirtualnej z użyciem gogli VR.  Jak się okazało w planowaniu wydatków domowych i działaniu zespołowym bardzo dobrze radziły sobie dziewczęta, natomiast chłopcy wykazali się wiedzą z zakresu finansów, co pozwoliło im ostatecznie zwyciężyć w grze. Dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie bardzo ciekawych zajęć pracownikom banku oraz Dyrektorowi Oddziału Szprotawskiego – panu Czesławowi Szczepanikowi.

     • Warsztaty językowe

     • Od miesiąca realizowane są w naszej szkole warsztaty językowe z języka angielskiego w ramach projektu „Rynek europejski- wiedza zawodowa”. Przedsięwzięcie jest realizowane na zasadach Programu Erasmus+ w ramach  projektu finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego: „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.  Warsztaty są prowadzone pod czujnym okiem pani Joanny Mackowicz oraz pana Bartosza Patli, którzy będą pełnić rolę opiekunów podczas mobilnościJ.

       

     • Współpraca z MINTH

     • W dniu 15-go marca 2024 Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie Andrzej Skawiński podpisał list intencyjny o woli współpracy z firmą MINTH Poland Sp. z o. o.  MINTH jest gigantem przemysłowym z zakresu branży  automotive, zajmującym się obecnie produkcją zespołów i elementów konstrukcyjnych samochodów elektrycznych dla Mercedes Benz oraz Volvo. Mamy nadzieję na udaną współpracę z firmą MINTH Poland w zakresie praktyk zawodowych dla uczniów technikum mechanicznego, ekonomicznego oraz gastronomicznego. Jednym z elementów planowanej współpracy będzie możliwość poznania  przez uczniów nowoczesnej technologii i zautomatyzowanych linii produkcyjnych.  Dobrze wróży czas nawiązania współpracy, gdyż rozpoczął się chiński rok smoka….

     • Innowacja pożarnicza

     • W dniu 15 marca klasa pierwsza w ramach realizacji innowacji pożarniczej w technikum mechanicznym uczyła się posługiwać podstawowymi urządzeniami do gaszenia pożarów. Uczniowie w praktyce testowali,  jak dużo siły potrzeba do ukierunkowania strumienia wody…. Wszystko odbyło się  jednostce straży pożarnej  pod czujnym okiem p. M. Dobrowolskiego… W załączeniu krótka foto relacja . Radość uczniów nielimitowana J

       

     • Spotkanie ZSTiB z Pracodawcami

     • W dniu 14-go marca 2024 w siedzibie naszej szkoły nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Zespołem Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie a Partnerstwem Lokalnych Pracodawców. Grupę Partnerstwa Lokalnych Pracodawców tworzą firmy z terenu Wiechlic, Szprotawy i Małomic: BEWA,  B&B Opakowania, Lakos Sp. z o.o., NORD Systemy Napędowe Sp. z o.o., Silgan Metal Packaging Szprotawa Sp. z o.o., Tiga-Cynk Sp. z o.o., Valuepack Europe Sp. z o.o. oraz Wuppermann Polska Sp. z o.o.. Szkoła od wielu lat współpracuje z lokalnymi firmami poprzez organizację  praktyk zawodowych uczniów technikum mechanicznego, wycieczek dydaktycznych do zakładów pracy, organizacji praktycznej nauki zawodu młodocianych pracowników oraz poprzez realizację projektów, takich jak Abilities Game czy Wojewódzki Konkurs o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. W trakcie uroczystości przedsiębiorcy przedstawili profile działalności swoich firm. Obecnie firmy z PLP zatrudniają blisko 1000 pracowników i w dalszym ciągu będą się rozwijać oraz poszukiwać nowych pracowników, szczególnie wśród absolwentów kierunków technicznych szkół zawodowych. Porozumienie między ZSTiB a PLP daje możliwość  rozwijania współpracy i  wzbogacenia oferty kształcenia szkoły o zawody poszukiwane przez pracodawców. Dziś współpracujemy czynnie z niemal wszystkimi firmami tworzącymi Partnerstwo Lokalnych Pracodawców.

      W tym ważnym lokalnym wydarzeniu wzięli udział również reprezentanci samorządu różnych szczebli:  Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, Starosta Żagański Henryk Janowicz oraz Wiceburmistrz Szprotawy  Dorota Grzeszczak. Bardzo istotna była wizyta Marszałka Województwa Lubuskiego, który wykazał bardzo duże zainteresowanie lokalnym rynkiem pracy oraz inicjatywą pracodawców. Pan Marszałek spotkał się również z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego z ZSTiB w Szprotawie, który reprezentowany jest w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Lubuskiego przez Natalię Żmijowską.

       

      Czytaj więcej na stronie Portalu Województwa Lubuskiego

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
    • (68) 376 24 11
    • ul. Koszarowa 10
     67-300 Szprotawa
     Poland
   • Logowanie