• WKG 2015/16

    • Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny

     VIII EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU GASTRONOMICZNEGO

     W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

            GALERIA

               Dzień 15 marca 2016 r. był bardzo dużym wydarzeniem w naszej szkole, bowiem tego dnia odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego, pod hasłem Tęcza kolorów na talerzu. Jak sam tytuł wskazuje konkurs był nie tylko smaczny, ale też i bardzo kolorowy.

     Temat jak się okazało nie był łatwy mimo tego, że uczestnicy mogli korzystać z całej gamy surowców. Umiejętność i ich zestawienia, doprawienia oraz wykonania poszczególnych składników zestawów konkursowych okazała się czasem dość trudna. Uczestnicy konkursu pracowali na filetach z kaczki, z kurczaka,  schabie i rybach. Najciekawsze były dodatki przygotowane z dyni, groszku zielonego, batatów i in. Nowością były różne rodzaje kolorowych sosów, jak np. szafranowy, na bazie zielonej herbaty,  wiśniowy i in. W efekcie końcowym potrawy na talerzach były bardzo kolorowe i wyglądały bardzo smakowicie. Smakowały również wyśmienicie, ale trzeba było wybrać najlepszy zespól, który pracował szybko, czysto, poprawnie i przygotował najciekawszą potrawę. 

     W konkursie startowało 8 szkół gastronomicznych z województwa lubuskiego. Były to szkoły z Zielonej Góry, Nowej Soli, Gubina, Sulechowa, Żar, Świebodzina, Iłowej i nasza. Ostatecznie wyłoniono laureatów konkursu, którzy zajęli:

     I miejsce: Patryk Bezrąk i Arkadiusz Wróblewski, uczniowie III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie, którzy wykonali: Pieczoną pierś z kaczki, kapustę duszoną w winie, puree z dyni z czosnkiem, puree z groszku zielonego z miętą, puree z batatów i z chili, kulki ziemniaczane- zespół został przygotowany przez p. Mirosławę Bobrowską,

     oraz finalistów:

     II miejsce: Kacper Rzęsa, Bartosz Łagowski, uczniowie IV klasy Technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Gubini; ich potrawa to:, faszerowana pierś z kurczaka z sosem wiśniowym, kolorowa kaszą kuskus i sałatą w koszyczku z parmezanu-zespół przygotowany przez p. Małgorzatę Bartosz i Wiolettę Telicką,

      

     III miejsce:  Monika Rygielska, Julia Zygan,  uczennice IV klasy Technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej, z potrawą: piersi z kaczki marynowane w barwnej asyście z szafranowymi uszkami nadziewanymi jabłkiem- zespól przygotowany przez p. Agatę Parfianowicz.

      

     Wszystkim bardzo gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w przyszłym życiu zawodowym, bo są to uczniowie  z klas kończących szkołę.

      

     Tegoroczny konkurs miał dodatkowo inną oprawę. Cała społeczność szkolna mogła kibicować wszystkim uczestnikom konkursu dzięki kamerze, która podglądała ich pracę przekazując obraz z sali na holl. Dodatkowo wystąpił szef kuchni z Pałacu Wiechlice z pokazem dla wszystkich zebranych. Wszyscy byli zachwyceni tym co pokazał oraz tym, czego można było spróbować.

      

     W przyszłym roku konkurs odbędzie się ponownie w naszej szkole. Myślcie nad tematem i bierzcie jak najliczniej udział, bo jak wszyscy widzieli warto.

      

     W imieniu organizatorów dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe naszego konkursu następującym osobom i instytucjom:

      

     1. Starostwo Powiatowe w Żaganiu,
     2. Zbigniew Czmuda, Pałac Wiechlice,
     3. Józef Rubacha – Burmistrz Szprotawy,
     4. Andrzej Kajfasz- Restauracja „ Na szlaku smaku” w Szprotawie,
     5. Zbigniew Tomczyk - P.H.U.  Julia w Szprotawie,
     6. Anna Pusiarska,
     7. Władysław Dubiel P.H.U. Hurtownia papiernicza w Szprotawie,
     8. Bogusława i Stanisław Lipiak- Sklep PSB Mrówka w Szprotawie,
     9. Joanna Grabowska    - Defacto- Art Design w Szprotawie,
     10. Ewa i Grzegorz Poźniak w Szprotawie,
     11. Mariola Greczyn-Bank Spółdzielczy  Oddział w Szprotawie,
     12. Elżbieta Karczewska-Zagroda Biesiadna w Szprotawie,
     13. Danuta Mysłowska- Restauracja Dworek w Szprotawie,
     14. Marieta i Robert Stachura -Supermarket „Bocian” w Wiechlicach,
     15. Jowita Próchnicka - Księgarnia w Szprotawie

      

     Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy pomogli w organizacji całej imprezy a także zaangażowanym nauczycielom.   

     Irena Mucha

     Przewodnicząca Komitetu Głównego

              Wojewódzkiego Konkursu 

                     Gastronomicznego


     Relacja  Radia Zachód


     Regulamin WKG


     Wcześniejsze Edycje 

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
   • (68) 376 24 11
   • ul. Koszarowa 10
    67-300 Szprotawa
    Poland
  • Logowanie