• Projekt zagranicznych praktyk - Grecja 2024

    •  

     W tej zakładce znajdziecie wszelkie informacje oraz materiały dotyczące udziału w projektach praktyk zawodowych zagranicznych. Zaczynamy tzw. mobilnością krótkoterminową (to znaczy trwającą 14 dni) w Grecji. Będziemy realizować projekt praktyk zagranicznych  „Rynek europejski – wiedza zawodowa” o numerze 2022-1-PL01-KA122-VET-000078896. Przedsięwzięcie jest realizowane na zasadach Programu Erasmus+ w ramach  projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

     Proces rekrutacyjny oraz wszelkie informacje znajdziecie w załącznikach. Pamiętajcie jednak, że:

     1. W projekcie  Rynek europejski – wiedza zawodowa” o numerze 2022-1-PL01-KA122-VET-000078896  mogą wziąć udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie, którzy na dzień 1.04.2024 r. aś uczniami klas drugich o profilu: technik informatyk, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych.

     2. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w 14 dniowej mobilności, która zrealizowana zostanie w Grecji w dniach 22.04 - 03.05.2024 r. (+ min. 2 dni podróży).

     3. Proces rekrutacji wyłoni:

     • 10 uczniów z technikum informatycznego, w tym trzech o mniejszych szansach

     • 10 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych, w tym czterech o mniejszych szansach

     • 10 uczniów z technikum ekonomicznego, w tym trzech o mniejszych szansach.

     1. Mobilność będzie realizowana w Grecji dla :

     a) techników ekonomistów oraz techników żywienia i usług gastronomicznych w Hotelu Naysika w Litochoro (Thessalia)

     b) techników informatyków w firmie Olympia Electronics w Katerini ( Thessalia)

     5. Rekrutacja przebiegać będzie w dwóch etapach. Etap pierwszy to przeliczenie na punkty wybranych ocen oraz innych wymagań, zawartych w regulaminie oraz karcie zgłoszenia. Etap drugi to przeliczenie na punkty wyników testu językowego. Uzyskane w ten sposób punkty pozwolą stworzyć listę zakwalifikowanych.

     Pamiętajcie, że na październik mamy przewidziany kolejny projekt w ramach projektu  „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.  . Będą to wyjazdy na pełną (4-tygodniową) praktykę do Hiszpanii, Portugalii lub Włoch.


     Karta_formularz_zgloszenia2.docx

     Regulamin naboru do projektu .docx

     ZARZaDZENIE__NR_01.docx


     Harmonogram kursu językowego

     Grafik_projektu_calosc_-_warsztaty_jezykowe.docx


      

     Ostatni etap rekrutacji 

     Już za nami ostatni etap rekrutacji do przedsięwzięcia

      „Rynek europejski – wiedza zawodowa”

     2022-1-PL01-KA122-VET-000078896 realizowanego

     na zasadach Programu Erasmus+ w ramach projektu

     „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

     W dniu 18.01.2024 uczniowie rozwiazywali testem z języka angielskiego. Dnia 22.01.2024, zostaną ogłoszone listy zakwalifikowanych. Informacja będzie dostępna na tablicy ogłoszeń o godzinie 12:00 obok pokoju nauczycielskiego


      

     Warsztaty językowe

     Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy warsztaty z języka angielskiego dla uczniów ZSTiB w ramach  projektu „Rynek europejski- wiedza zawodowa”, który jest realizowany na zasadach Erasmus+ w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Pierwsze zajęcia już za nami. Zajęcia prowadzą pani Joanna Mackowicz i pan Bartosz Patla. 


      

     Wizyta przygotowawcza

     W dniach 25-28 marca 2024 dyrekcja szkoły uczestniczyła w wizycie przygotowawczej w Grecji. Wizyta trwała tylko 3 dni, a jej program był wypełniony wizytowaniem miejsc zakwaterowania oraz praktyk naszych uczniów. Po wylądowaniu w Atenach, przez Termopile nasza delegacja udała się w kierunku masywu Olimpu, gdzie nad morzem znajduje się miejscowość Litochorou, w której uczniowie ZSTiB będą realizować praktyki zawodowe. Zgodnie z harmonogramem wizyty podpisana została umowa partnerska z instytucjami przyjmującymi. Realizacja praktyk w Grecji odbędzie się  w oparciu o projekt „Rynek europejski- wiedza zawodowa” w ramach działania „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków programu FERS 2021-2027. W załączeniu krótka foto relacja.


      

     Wyjechali !!!

     Grupa uczestników projektu Rynek europejski - wiedza zawodowa , w dniu 21 kwietnia wyjechała w kierunku słonecznej Grecji. Krótko przed wyjazdem zrobiliśmy  pamiątkowe zdjęcie. 

     Po długiej podróży dotarli na miejsce Hotel Naysika Litochorou Grecja.

     Za nami pierwsze dni realizacji projektu "Rynek europejski - wiedza zawodowa", realizowanego w ramach programu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego"  finasowanego ze środków programu FERS. W słonecznej Grecji uczniowie ZSTiB w Szprotawie z  gastronomii uczą się sporzadzania greckich potraw, a  informatycy w Olimpia Elektronics. 
     W ciągu dnia znalazło się też miejsce na sport i relaks na słonecznej plaży. 


      

     Technicy ekonomiści w projekcie

     W projekcie „ Rynek europejski – wiedza zawodowa” uczestniczą również technicy ekonomiści. W  ostatnim czasie uczestnicy projektu z ZSTiB w Szprotawie mogli zdobyć wiedzę o strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw oraz poznać funkcjonowanie systemu podatkowego w Grecji. W załączeniu krótka fotorelacja.


      

     Technicy żywienia i usług gastronomicznych w projekcie

     Dziś w słonecznej Grecji technicy żywienia i usług gastronomicznych ćwiczyli sztukę parzenia kawy. Opiekunowie, niczym prawdziwi Grecy, wypijali ze smakiem kolejno podawane filiżanki boskiego naparu :) 


      

     Technicy informatycy w projekcie

     Znajomość języka angielskiego okazała się dziś dla informatyków kluczowa. Wszystkie informacje oraz współpraca z opiekunem wymagały umiejętności językowych i posługiwania się specjalistycznym słownictwem. Jak się okazało uczniowie radzili sobie bardzo dobrze. A wieczorem międzynarodowy mecz siatkówki POLSKA- GRECJA. Wynik: 2:1 dla reprezentacji „54” :)


      

      Poznajemy kulture i historie kraju

     Projekt „Rynek europejski- wiedza zawodowa” to nie tylko same praktyki zawodowe. Uczestnicy programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” poznają także kulturę i historię kraju goszczącego.  W piątek po pracy uczniowie ZSTiB w Szprotawie zwiedzali przepiękne górzyste okolice gminy DIOS- OLYMPOS. Urocza miejscowość Palaios Panteleimonas stała się scenerią do nagania przez naszych uczniów krótkiego filmiku  oraz poznania lokalnych ziół, architektury i krajobrazu Grecji.


      

     Nowe doświadczenia

     W czasie weekendu grupa informatyczna uczestników projektu „Rynek europejski- wiedza zawodowa” realizowała  „job interview”. Rozmowa kwalifikacyjna do pracy odbywała się w języku angielskim, z czym uczniowie ZSTiB poradzili sobie bardzo dobrze, wykazując się bardzo dobrą znajomością słownictwa z branży informatycznej. W związku ze zbliżającą się 20 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej postanowiliśmy  przeprowadzić międzynarodową wymianę  doświadczeń w zakresie sztuki kulinarnej.  W poniedziałek nasi uczniowie przygotowywali grecką  musakę, czyli zapiekankę na bazie bakłażana, pomidorów i mielonego mięsa, a następnie wraz z  swoją opiekunką panią Marią Gregor przygotowali  pierogi dla greckich gospodarzy i gości hotelu. I POSMAKOWAŁO :) 


      

     Praktyki i kultura Grecka

       W czasie kolejnych dni projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” uczestnicy odbywali praktyki zawodowe i poznawali grecką kulturę. We wtorek uczniowie ZSTiB w Szprotawie uczestniczyli w wieczorze greckim, podczas którego bawili się przy tradycyjnej greckiej muzyce oraz mogli poznać i przećwiczyć narodowe tańce.  W środowe popołudnie odbyła się wyczekiwana lekcja języka greckiego. Na początek zapoznanie z alfabetem nowogreckim, którego wybrane litery okazały się już znane z matematyki i fizyki.  Efektem pilnej nauki było opanowanie umiejętności napisania swojego imienia i nazwiska za pomocą greckich liter.  


      

     Grecja- zwiedzanie

     Uczestnicy projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” w ramach programu  „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca w Grecji. Jednym z takich właśnie miejsc są greckie Meteory, które należą do najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa oznacza "zawieszony w powietrzu" lub "środek nieba". Już w XI wieku mnisi szukając odosobnienia zaczęli zakładać w tym miejscu swoje pustelnie, a następnie w  XIV  i XV wieku zbudowali wyjątkowe, zawieszone wśród skał klasztory.  Następnym miejscem było Muzeum Historii Geologicznej Olimpu, znajdujące się w mieście Leptokarya u podnóża góry Olimp. Uczniowie mieli okazję również zwiedzić Saloniki - drugie co do wielkości miasto w Grecji, położno nad zatoką Salonicką, będące siedzibą administracji regionu Macedonia-Tracja. Uczestnicy projektu poznali atrakcje miasta: pomnik Aleksandra Wielkiego, Muzeum Kultury Bizantyjskiej, Białą Wieżę oraz Rotundę. Na zakończenie wizyty w Salonikach na uczniów czekał rejs statkiem po spokojnych wodach zatoki.


      

     Podsumowanie projektu 

        W dniu 24.05.2024 na długiej przerwie uczestnicy praktyk zawodowych w Grecji przygotowali niespodziankę dla uczniów szkoły, którą był poczęstunek złożony z greckich potraw. Po spróbowaniu smaków Grecji nastąpiło podsumowanie projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” realizowanego w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.  Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty udziału w mobilności oraz podzieli się wrażeniami z projektu, wypełniając ankietę ewaluacyjną. 

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
   • (68) 376 24 11
   • ul. Koszarowa 10
    67-300 Szprotawa
    Poland
  • Logowanie