• Smutne wieści

     • Cała społeczność naszej szkoły z głębokim smutkiem i żalem przyjęła wiadomość o odejściu od nas naszej uczennicy, koleżanki i przyjaciółki Julii Szałęgi. Julia dwa lata temu rozpoczęła naukę w Technikum Żywienia i usług Gastronomicznych. Ciężka choroba sprawiła, że przeniosła się do Branżowej Szkoły I st. Niestety dotarła do nas tragiczna wiadomość, że odeszła od nas na zawsze.

      Rodzicom, rodzeństwu i wszystkim bliskim Julii składamy wyrazy głębokiego współczucia.

     • Prymusi 2024

     • W tym roku szkolnym takze liczba prymusów jest imponująca.

      kl1pi - Belmas Dmytro- 4,85

      1Pdc-  Zaremba Wiktoria - 4,77

      2Pad - Chmura Maciej- 4,95,  Laudacki Błażej - 4,79

      2Pi -  Borowczak Bartosz - 4,89,  Kloc Filip - 5,74,  Kupiński Daniel- 4,79,  

             Przysiężny Kuba - 5,47

      3Pad - Domańska Julia - 5,20, Lubowiecka Sylwia - 5,37

      3Pci - Buchholz Anna - 4,79,  Guzik Jakub - 4,95,  Krysztofiak Gabriel - 4,88,  Pluciński Paweł - 5,21,  

           Skrzypski Remigiusz - 4,89,   Szałas Mateusz - 5,11,   Szyszka Jagoda - 5,00,  Ślifierz Gracjan - 5,32

      4Pai - Górka Paweł- 5,16

      4Pdc - Jachimek Katarzyna - 5,82,   Ślecki Dominik - 5,35

      2i BSKąkol Karolina -5,00,   Niemczyk Karolina-5,27

      2ks BS - Zgierski Mateusz -4,91

      3ik BS - Serafin Adam - 4,75

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy .

     • Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024

     •  

       

       

      Dyrekcja i Grono Pedagogiczne  ZSTiB w Szprotawie serdecznie zapraszają na uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024 w dniu 21 czerwca godz.9:00. Uroczystość odbędzie się na placu z tyłu szkoły.

     • OLÁ ! HOLA! CIAO!

     • Z wielką radością informujemy, że zakończyliśmy etap naboru kandydatów do udziału w projekcie „Praktyki zawodowe szansą na zwiększenie możliwości młodzieży na rynku pracy”. Nasz projekt nosi numer 2023-1-PL01-KA122-VET-000143692 i jest realizowany  w ramach przedsięwzięcia „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, finansowanego ze środków programu FERS ( 2021-2027). Jego realizacja pozwoli na organizację czterotygodniowych praktyk dla 30 uczniów z: technikum mechanicznego, informatycznego, ekonomicznego i gastronomicznego, w Hiszpanii, Portugali oraz Włoszech. Uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w praktykach w dn.14.06.2024 przystąpili do testu z języka angielskiego. W załączeniu parę zdjęć z tego wydarzenia.

     • Dzień Sportu

     • Dzień Sportu w ZSTiB w Szprotawie odbył się w dniu 06 czerwca.Większość uczniów zarezerwowało sobie w tym dniu czas na trochę aktywności fizycznej :) Liczyła się zabawa, dobry humor i trochę rywalizacji .Już za rok powtórka

     • Szkolny Dzień Matematyki

     • 28 maja 2024r. w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie uczniowie po raz piętnasty świętowali SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI, biorąc udział w konkursach: „Mistrz rachunków” oraz matematycznym turnieju zespołowym.                                

      W turnieju zespołowym I miejsce zajęła klasa 3Pci w składzie:

      1. Guzik Jakub
      2. Saturski Kacper
      3. Szałas Mateusz
      4. Ślifierz Gracjan

       

      II miejsce klasa 2Pi w składzie:

      1. Borczyk Jakub
      2. Kloc Filip
      3. Przysiężny Jakub
      4. Rożek Maciej

       

      III miejsce klasa 3Pad w składzie:

             1. Deresh Bohdan

             2.  Domańska Julia

             3.  Lubowiecka Sylwia

             4.  Rajewska Anastazja

       

      Finałowa trójka konkursu „Mistrz rachunków”:  

       

      I miejsce Filip Kloc  uczeń klasy 2 PI

      II miejsce Paweł Pluciński uczeń klasy 3 Pci

      III miejsce Sylwia Lubowiecka uczennica klasy 3 Pad

      Gratulujemy najlepszym uczniom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów matematycznych.

       

       

     • OLÁ ! HOLA! CIAO!

     •    Informujemy o rozpoczęciu naboru do projektu nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000143692 „Praktyki zawodowe szansą na zwiększenie możliwości młodzieży na rynku pracy”. Projekt jest realizowany na zasadach Programu Erasmus+ w ramach przedsięwzięcia „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”  finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

         W projekcie mogą wziąć udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie, którzy uczą się w klasach I – V o profilu: technik mechanik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik ekonomista. Proces rekrutacji wyłoni 30 uczniów zakwalifikowanych do wyjazdu:

      • 8 uczniów z technikum mechanicznego,
      • 7 uczniów z technikum informatycznego,
      • 8 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych,
      • 7 uczniów z technikum ekonomicznego,
      • w tym sześciu o mniejszych szansach.

         Mobilność będzie realizowana w Hiszpanii albo Portugalii albo Włoszech.

       Złożenie KARTY ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA PROJEKTU do 12.06.2024 r.

      Kartę zgłoszenia można pobrać TU lub w sekretariacie szkoły.

      ZAPRASZAMY 

     • Podsumowanie projektu

     •    W dniu 24.05.2024 na długiej przerwie uczestnicy praktyk zawodowych w Grecji przygotowali niespodziankę dla uczniów szkoły, którą był poczęstunek złożony z greckich potraw. Po spróbowaniu smaków Grecji nastąpiło podsumowanie projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” realizowanego w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.  Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty udziału w mobilności oraz podzieli się wrażeniami z projektu, wypełniając ankietę ewaluacyjną. W załączeniu krótka fotorelacja.

     • Wycieczka Edukacyjna

     •    W dniu 29.04.2024 klasa pierwsza technikum mechanicznego z innowacją pożarniczą udała się na wycieczkę dydaktyczną do firmy Smulders Projects Poland sp. z o. o. w Żarach.  Spółka specjalizuje się w produkcji wielkogabarytowych elementów stalowych, głownie są to elementy morskich wież wiatrowych i platform wydobywczych przystosowanych do pracy w ekstremalnych warunkach na morzu.  Uczniowie mogli obserwować pracę robota spawalniczego i proces produkcyjny wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Kluczową rolę odegrało zastosowanie się do zasad bhp w czasie wycieczki. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i pomoc w organizacji wydarzenia pracownikom firmy i absolwentowi naszej szkoły panu Romanowi Chlebowskiemu.

       

     • Grecja- zwiedzanie

     •  Uczestnicy projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” w ramach programu  „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca w Grecji. Jednym z takich właśnie miejsc są greckie Meteory, które należą do najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa oznacza "zawieszony w powietrzu" lub "środek nieba". Już w XI wieku mnisi szukając odosobnienia zaczęli zakładać w tym miejscu swoje pustelnie, a następnie w  XIV  i XV wieku zbudowali wyjątkowe, zawieszone wśród skał klasztory.  Następnym miejscem było Muzeum Historii Geologicznej Olimpu, znajdujące się w mieście Leptokarya u podnóża góry Olimp. Uczniowie mieli okazję również zwiedzić Saloniki - drugie co do wielkości miasto w Grecji, położno nad zatoką Salonicką, będące siedzibą administracji regionu Macedonia-Tracja. Uczestnicy projektu poznali atrakcje miasta: pomnik Aleksandra Wielkiego, Muzeum Kultury Bizantyjskiej, Białą Wieżę oraz Rotundę. Na zakończenie wizyty w Salonikach na uczniów czekał rejs statkiem po spokojnych wodach zatoki.

     • Kultura Grecka

     •     W czasie kolejnych dni projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” uczestnicy odbywali praktyki zawodowe i poznawali grecką kulturę. We wtorek uczniowie ZSTiB w Szprotawie uczestniczyli w wieczorze greckim, podczas którego bawili się przy tradycyjnej greckiej muzyce oraz mogli poznać i przećwiczyć narodowe tańce.  W środowe popołudnie odbyła się wyczekiwana lekcja języka greckiego. Na początek zapoznanie z alfabetem nowogreckim, którego wybrane litery okazały się już znane z matematyki i fizyki.  Efektem pilnej nauki było opanowanie umiejętności napisania swojego imienia i nazwiska za pomocą greckich liter.  

     • Dni otwarte

     • W dniu 29.04.2024 z wielką radością gościliśmy ósmoklasistów w naszej szkole. W czasie dni otwartych uczniowie szkół podstawowych zapoznali się z klimatem i ofertą Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie. I tak nasi goście zostali przeszkoleni z obslugi maszyn u mechaników, nakarmieni na  gastronomii, z fakturą od ekonomii, rozwiązując zagadkę od informatyków, trafiali na hol, a tam.... muzyka i rozrywka na wynos. Dziekujemy serdecznie uczniom i nauczycielom uczestniczącym w obsłudze dni otwartych. 10/10 😀

     • Praktyki Grecja

     • W czasie weekendu grupa informatyczna uczestników projektu „Rynek europejski- wiedza zawodowa” realizowała  „job interview”. Rozmowa kwalifikacyjna do pracy odbywała się w języku angielskim, z czym uczniowie ZSTiB poradzili sobie bardzo dobrze, wykazując się bardzo dobrą znajomością słownictwa z branży informatycznej. W związku ze zbliżającą się 20 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej postanowiliśmy  przeprowadzić międzynarodową wymianę  doświadczeń w zakresie sztuki kulinarnej.  W poniedziałek nasi uczniowie przygotowywali grecką  musakę, czyli zapiekankę na bazie bakłażana, pomidorów i mielonego mięsa, a następnie wraz z  swoją opiekunką panią Marią Gregor przygotowali  pierogi dla greckich gospodarzy i gości hotelu. I POSMAKOWAŁO :) 

     • Krajobrazy Grecji

     • Projekt „Rynek europejski- wiedza zawodowa” to nie tylko same praktyki zawodowe. Uczestnicy programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” poznają także kulturę i historię kraju goszczącego.  W piątek po pracy uczniowie ZSTiB w Szprotawie zwiedzali przepiękne górzyste okolice gminy DIOS- OLYMPOS. Urocza miejscowość Palaios Panteleimonas stała się scenerią do nagania przez naszych uczniów krótkiego filmiku  oraz poznania lokalnych ziół, architektury i krajobrazu Grecji.

     • Pożegnanie klas maturalnych

     • W dniu 26 kwietnia 2024r. w Szprotawskim Domu Kultury pożegnaliśmy uczniów kończących Technikum. Świadectwa ukończenia szkoły otrzymał pierwszy rocznik pięcioletniego Technikum Informatycznego, Technikum Mechanicznego, Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Oprócz świadectw i nagród, uczniowie otrzymali pamiątkowe prezenty a także tradycyjne „Andrzejki” w wybranych kategoriach. Moment ukończenia szkoły średniej to niezwykle ważny etap w życiu młodego człowieka, dlatego wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze i sukcesów w dalszym życiu.

     • Informatycy w Grecji

     • Znajomość języka angielskiego okazała się dziś dla informatyków kluczowa. Wszystkie informacje oraz współpraca z opiekunem wymagały umiejętności językowych i posługiwania się specjalistycznym słownictwem. Jak się okazało uczniowie radzili sobie bardzo dobrze. A wieczorem międzynarodowy mecz siatkówki POLSKA- GRECJA. Wynik: 2:1 dla reprezentacji „54” :)

     • Technicy żywienia w Grecji

     • Dziś w słonecznej Grecji technicy żywienia i usług gastronomicznych ćwiczyli sztukę parzenia kawy. Opiekunowie, niczym prawdziwi Grecy, wypijali ze smakiem kolejno podawane filiżanki boskiego naparu :) 

     • Ekonomiści w Grecji

     • W projekcie „ Rynek europejski – wiedza zawodowa” uczestniczą również technicy ekonomiści. W  ostatnim czasie uczestnicy projektu z ZSTiB w Szprotawie mogli zdobyć wiedzę o strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw oraz poznać funkcjonowanie systemu podatkowego w Grecji. W załączeniu krótka fotorelacja.

     • Za nami pierwsze dni projektu

     • Za nami pierwsze dni realizacji projektu "Rynek europejski - wiedza zawodowa", realizowanego w ramach programu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego"  finasowanego ze środków programu FERS. W słonecznej Grecji uczniowie ZSTiB w Szprotawie z  gastronomii uczą się sporzadzania greckich potraw, a  informatycy w Olimpia Elektronics. 
      W ciągu dnia znalazło się też miejsce na sport i relaks na słonecznej plaży. 

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie.
   • (68) 376 24 11
   • ul. Koszarowa 10
    67-300 Szprotawa
    Poland
  • Logowanie